20Okt

  Interneta katalogi un statistikas sistēmas

  Interneta katalogi, atšķirībā no meklētājprogrammām, ir cilvēku veidoti, tāpēc pievienošanās tiem var noritēt ilgāk. Populārākais Interneta katalogs pasaulē ir „The Open Directory Project” jeb „dmoz”. Tas ir bezmaksas, bet, lai tajā nokļūtu, jāpaiet diezgan laikam. Tā veidotāji ir brīvprātīgie, kas strādā brīvajā laikā un par savu darbu nesaņem samaksu. Šis projekts vēl ir pazīstams ar to, ka daudzas populāras meklētājprogrammas, ieskaitot „Google” tā datus izmanto saviem Interneta katalogiem un pēc „Gemius” ranking.lv datiem „Google” katalogs ir vispopulārākais Latvijā.

  Protams, pastāv arī citi Interneta katalogi. Tos var atrast, piemēram, ievadot meklētājprogrammā vaicājumus – „reģistrē adresi”, „pievieno vai piesaki savu lapu” utt. To, vai ir vērts tajos reģistrēties, ir jāizvērtē pašam tīmekļa lapas īpašniekam. Palīdzēt izlemt var „Google PageRank”, ko var apskatīties „Google” izveidotajā rīkjoslā. Ja „Pagerank” Interneta kataloga izvēlētajai kategorijai ir vismaz 3 no 10, tad var sākt domāt par reģistrāciju. Vēl ir jāpārliecinās vai Interneta katalogu saites patiešām strādā. Ja tiek izmantots javascript, meklētājprogrammas rāpulis var netikt uz priekšu un šāda reģistrācija būs nenozīmīga. Lai noskaidrotu vai Interneta kataloga saites strādā var izmantot kādu no Internetā atrodamajiem Redirect checker rīkiem vai izmantot pārlūkprogrammu „Lynx”. Protams, arī ja šīs saites nestrādā, ir vērs reģistrēties, ja katalogs ir populārs un tam ir daudz apmeklētāju.

  Vēl jāpadomā par to, kur reģistrējušies konkurenti un kādās kataloga kategorijās tie ievietojuši savu vietnes adresi. Var ievadīt meklētājprogrammā vaicājumu link:konkurentu lapas adrese, kurš izvadīs visas saites, kuras ved uz konkurentu lapas adresi no citiem resursiem. Iespējams, ka kāda ved no Interneta kataloga, kurā vērts reģistrēt arī savu Interneta lapas adresi. Jāatzīmē, ka vaicājumu link: labāk veikt meklētājprogrammā „Yahoo”, jo „Google” atgriezīs tikai nelielu daļu no saitēm, kas ved uz meklējamo lapu. „Yahoo” iespējams veikt arī vaicājumu linkdomain: kas atgriezīs visas saites, kas ved ne tikai uz galveno lapu, bet arī uz visām pārējām tīmekļa vietnes lapām.

  Daži Interneta katalogi pēc reģistrācijas prasa ievietot reģistrētajā tīmekļa vietnē norādi uz tiem. Tādā gadījumā ir jāpadomā par to, ka Interneta katalogi ir paredzēti, lai veidotu tīmekļa vietņu sarakstu, nevis otrādi.

  Internetā ir atrodamas arī statistikas sistēmās, populārākās Latvijā ir web.top.lv. www.puls.lv un stat.tunt.lv Lielākajām statistikas sistēmām ir augsts „Google PageRank”, jo parasti statistikas sistēmas pieprasa pievienot lapā skaitītāju, kam pievienota saite atpakaļ uz statistikas sistēmu. Skaitītājs parasti ir attēla formā un to nedrīkst mainīt. Bieži statistikas sistēmu lapās tiek ievietotas saites uz citām lapām, kas pieder vai maksā statistikas sistēmai (piemēram, puls.lv pieder sludinājumu serviss ss.lv), tādā veidā nododot augsto „PageRank” kādai „savai” lapai, savukārt saites uz pārējām tīmekļa vietnēm tiek veidotas tā, lai nesaņemtu „PageRank”, jo statistikas sistēmas nevēlas dalīt „PageRank” uz visām reģistrētajām lapām. Statistikas sistēmas arī nav ieinteresētas norādīt uz lapām ar zemu „PageRank”, jo, kā jau iepriekš tika minēts, norādot uz lapām ar zemu „PageRank” var tikt ietekmēti meklēšanas rezultāti, jebkura statistikas sistēma tomēr vēlas, lai arī tā būtu atrodama meklētājprogrammās. Nenodot „PageRank” var ļoti vienkārši, piemēram, ievietojot saites javascript kodā, kuras meklētājprogramma nevar izlasīt vai izmantojot robots.txt failu un nofollow atribūtus.

  Pie reģistrācijas Interneta katalogā vai statistikas sistēmā, jāapskata vai izvēlētajā kategorijā jau nav pārāk daudz saišu, kas var samazināt „PageRank”. Lai noskaidrotu kāds „PageRank” tiks saņemts, var izmantot www.urltrends.com izstrādāto rīku, kas saskaita kopā visas saites lapā un izrēķina „PageRank”, kas nodots katrai saitei. Ja saites ir pāri 80, tad nav liela jēga no reģistrācijas, vēl jo vairāk meklētājprogramma var sākt uzskatīt, ka tīmekļa vietne piedalās kādā saišu sistēmā un samazinās tās vērtību.

  Reģistrācija statistikas sistēmās un Interneta katalogos ir nopietni jāizvērtē, reģistrācija tikai tāpēc, ka visi reģistrējas, ir muļķīga.

  Pieraksties Jaunumiem!

  Pieraksties Jaunumiem!