20Okt

    HTTP statusa kodi

    Katru reizi, kad Interneta pārlūkprogramma veic URL pieprasījumu serverim, tiek atgriezta HTTP galva (header), kam seko pārējais lapas saturs. HTTP galvā tiek ierakstīts statusa kods, kas norāda pieprasītā resursa statusu. Tas izskatās apmēram šādi: HTTP/1.1 200 OK, kas nozīmē, ka pieprasījums veiksmīgi izpildīts.

    Vēl vērā ņemami ir statusa kodi 301,302 un 404. 301 un 302 ir HTTP statusa kodi, kurus izmanto novirzīšanai (redirection). Tie norāda, ka ir jāveic vēl viens URL pieprasījums, kuru iekļauj HTTP galvas (header) Location. Šādai secīgai novirzīšanai no viena URL un nākamo, no SEO viedokļa, nevajadzētu notikt vairāk kā 3 reizes. 301 statusa kods norāda, ka pieprasītas URL ir pārcelts uz jaunu adresi. To var, piemēram, izmantot tad, ja tiek mainīts domēna vārds uz SEO draudzīgāku nosaukumu. 301 statusa kods arī norāda, ka visas saites uz veco URL, tagad attiecas uz jauno. Savukārt 302 statusa kods norāda, ka URL ir īslaicīgi pārcelts uz citu adresi. Parasti to izmanto viena domēna ietvaros, un meklētājprogramma neizņem URL no sava indeksa. Tomēr, ja tas tiek izmantots starp dažādiem domēniem, tāda meklētājprogramma kā „Google” 99% gadījumu to uztver kā 301. Meklētājprogrammai nepatīk 302 statusa kods izmantošana, tāpēc, ka tas bieži vien ir lietots tā saucamajā satura nolaupīšanā. (302 hijacking). Piemēram, ja kāda no tīmekļa vietnes A lapām, izmantojot 302 statusu kodu, novirza lietotāju uz citu tīmekļa vietnes lapu B, kurai ir augsts „PageRank”, meklētājprogramma savā indeksā atstāj lapas A URL, tādā veidā uzlabojot tīmekļa vietnes A meklēšanas rezultātus. Lai nenotiktu piemērā aprakstītais, meklētājprogramma novirzīšanu ar 302 statusa kodu uztver tāpat kā 301, vienīgi saites, kas norādīja uz veco adresi, netiek nodotas jaunajai. Mainot adreses nosaukumu vienmēr ir jālieto 301 statusa kods.

    Ja tīmekļa vietnei ir divas adreses – tāda, kur priekšā ir www, un otra bez, tad jāizvēlas viena, jo meklētājprogramma tās uzskata par atšķirīgām lapām. Izmantojot 301 statusa kodu, lietotāji un meklētājprogrammas rāpulis jānovirza uz izvēlēto adresi. „Google” darbinieks savā tīmekļa žurnālā norāda, ka, ja tīmeklī jau eksistē šīs divas adreses, nekādā gadījumā nedrīkst pieprasīt, lai vienu no tām izņem no indeksa, izmantojot „Google Webmaster Tools” atrodamo „Url removal tool”. Tādā veidā pilnībā visa tīmekļa vietne var tikt izņemta no meklētājprogrammas indeksa un to atjaunot izdosies tikai pēc 6 mēnešiem.

    Lai veiktu novirzīšanu, var izmantot servera skriptu valodu, vai to norādīt servera konfigurācijā. „Apache” serverim var izmantot moduli mod_rewrite. Novirzīšanai var izmantot arī meta refresh un Javascript, tomēr tad novirzīšana notiek lietotāja pusē, kas ir lēnāk, un šīs metodes bieži izmanto melno cepuru SEO, tādēļ meklētājprogrammu vadlīnijas novirzīšanu iesaka veikt servera pusē.

    404 statusa kods norāda, ka pieprasītais URL neeksistē. Kopā ar 404 statusa kodu var tikt atgriezta arī HTML lapa, kurā var paziņot par kļūdu, ievietot navigāciju vai saiti uz galveno lapu. Lapa, kas atgriezta ar 404 statusa kodu, netiks indeksēta. Šai kļūdas lapai noteikti jāietver 404 statusa kods, jo savādāk meklētājprogramma vairakkārt to indeksējot var piefiksēt, ka saturs atkārtojas un tas, protams, iespaidos visas tīmekļa vietnes meklēšanas rezultātu. Šo statusa kodu un kļūdas lapas atrašanās vietu, norāda servera iestatījumos.

    Vēl viena lieta, kas jāatceras saistībā ar URL, ir tā, ka meklētājprogramma, divas adreses www.adrese.lv un www.adrese.lv/index.php, uzskatīs atšķirīgiem URL. Ja kāds ievietos saiti uz www.adrese.lv/index.php, tā nebūs saite uz www.adrese.lv. Ņemot vērā, ka saturs abās adresēs ir vienāds, meklētājprogramma var pat sodīt tīmekļa vietni par dubulta satura esamību. Lai gan lielākās meklētājprogrammas filtrē šādus URL, labāk konfigurēt serveri tā, lai dubults saturs neparādītos vispār. „Apache” serverim to var veikt, izmantot jau pieminēto mod_rewrite, kurš, lietotājus no URL www.adrese.lv/index.php, novirzīs uz www.adrese.lv, izmantojot 301 HTTP statusa kodu. Šajā gadījumā arī nebūs jābaidās no tā, ja kāds saitē būs ierakstījis nepareizu adresi, lietotāji no saites tiks novirzīti uz pareizo adresi, savukārt saites balss tiks ieskaitīta „PageRank”.

    Pieraksties Jaunumiem!

    Pieraksties Jaunumiem!