22Jūl

    Kas tas Drupal tāds ir un ko tas ēd

    Šoreiz īsumā par Drupal

    Vienkāršiem vārdiem Drupal ir daudzlietotāju satura vadības sistēma (CMS). Tas nozīmē, ka izmantojot standarta iestatījumus, lietotājiem tiek iedalītas lomas. No lomām ir atkarīgs tas, ko redz un drīkst pārvaldīt katra lietotāju lomu grupa. Piemēram lomai guest user var liegt  pieeju lietotāju kontiem, bet authorized user būs iespēja apskatīt citus kontus un pat sarakstīties ar tiem.

    Drupal katru satura vienību uztver kā individuālu daļu. Drupal valodā to sauc par node – latviski mezgls. Piemēram, mums var būt produktu mezgls, bloga ieraksta mezgls, foruma ieraksta mezgls, lapas mezgls, raksta mezgls. Standartā Drupal, tieši tāpat kā WordPress, ir lapas un rakstu satura veidi. Tie, kas ir saskārušies ar WordPress, ļoti labi zinās starpību. Mezgli tiek kārtoti pa satura tipiem, piemēram bloga mezgli, lapu mezgli, rakstu mezgli, produktu mezgli. Šādā veidā šī sistēma kļūs ļoti fleksibla un viegli pārvaldāma. Lieki piebilst, ka sistēma ļauj izveidot savus satura tipus ar sevis definētiem laukiem.

    Svarīgākās Drupal īpašības:

    • Neskaitāmu moduļu instalācija no drupal.org, kurus attīstījusi Drupal kopiena
    • Daudzlietotāju atbalsts
    • Satura un jaunu satura veidu pievienošana un labošana
    • Vārdnīcu un terminu lietošana kategoriju vietā. Ja šo lietu apgūst, tad tā liekas pat vienkāršāka un vieglāk lietojama nekā kategorijas
    • Tēmu atbalsts. Tāpat arī URL modifikācijas
    • Kopienas atbalsts. Grupas un konferences

    Šobrīd izstrādāju vienu projektu, kas balstīts uz Drupal, un varu teikt, ka patiešām Drupal ir ļoti viegli lietot. Ļoti daudzas lietas ir jau uzkodētas un atliek vien pievienot moduli un to nokonfigurēt. Tomēr, ja salīdzina ar WordPress, tad Drupal tomēr būs sarežģītāka sistēma, tādēļ pavisam  vienkāršām tīmekļa vietnēm labāk izmantot WordPress.

    Tad, ja klients vēlas īpašas prasības, Drupal un lielu daļu tā moduļus var izmantot arī kā programmēšanas saskarni, vienīgi tad būs jāapgūst PHP funkcijas (hooks), kas gan no manas pieredzes, nemaz nav tik viegli.

    Kad es pati sāku darboties ar Drupal, noskatījos neskaitāmus video no Drupalcon, Drupal konferencēm, lai saprastu kā tas viss vispār strādā. Prezentācijas ietver tik daudz tematus, ka gribas redzēt visu. Iesaku visiem iesācējiem ielūkoties archive.org vai pēdējo DrupalCon mājas lapās, lai kārtīgāk iepazītos ar Drupal.

    Drupal latviski

    Protams, ka pastāv arī Drupal.lv kopiena, kur tiek apspriesti dažādi jautājumi par izstrādi un tulkošanu. Tāpat arī Drupal.org ir atrodama Drupal Latvija grupa. Šā raksta tapšanas brīdī Drupal kodols latviski ir iztulkots par aptuveni 70%.

    Kas lieto Drupal

    Lieki piebilst, ka tīmekļa vietņu skaits, kas izmanto Drupal, strauji pieaug. Tālāk būs minētas tikai dažas, dažādās jomās.

    Apskatīt Linux distribūcijas ubuntu.com mājas lapu

    Ubuntu.com Populārās Linux distribūcijas Ubuntu, mājas lapa

    ASV tirdzniecības departamenta mājas lapa

    Amerikas valdības tirdzniecības departaments. Commerce.gov

    Symantec Community

    Symantec sociālā tīkla lapa

    mtv.co.uk mājas lapa

    Mūzikas kanāla mtv.co.uk mājas lapa Liebritānijas auditorijai

    dev.twitter.com Twitter izstrādātāju kopiena

    dev.twitter.com Twitter izstrādātāju kopiena

    Chris Rock mājas lapa chrissrock.com

    Aktiera un komiķa un Chris Rock mājas lapa chrisrock.com

     

    Ko Drupal ēd

    Drupal 7. versijas minimālie servera parametri:

    Apache 1.3
    PHP 5.2.0
    MySQL 5.0, PostgreSQL 8.3 vai SQLite 3.4.2

    Ja kādam nav pieejams serveris, bet gribas izmēģināt Drupal, tad izmantojiet Drupal Gardens. Tas līdzīgi kā worpress.com darbojas kā hostinga serveris un atļaus izveidot savu tīmekļa vietni.

    Pieraksties Jaunumiem!

    Pieraksties Jaunumiem!